Pyšely
Město Pyšely se nachází ve Středočeském kraji v okrese Benešov, asi 15 km jihovýchodně od okraje Prahy a 10 km severně od Benešova. Leží ve středním Posázaví v nadmořské výšce 372 m n. m., samotná řeka Sázava protéká 2,5 km jihovýchodně a jihozápadně.
Z doby kolem roku 1200 pochází zachovalá románská část kostela Povýšení sv. Kříže v dolním úseku náměstí. Před ním se na kamenné zdi nachází barokní sochy sv. Anny, sv. Františka Xaverského a sv. Floriana. K vůbec nejstarším památkám náleží i raně gotický portál ve sklepení domu čp. 6, pravděpodobně zbytek románské nebo raně gotické tvrze. Na náměstí stojí renesanční zámek, postavený v letech 1584-1587 královským radou Karlem Mračským z Dubé, jenž roku 1620 hostil i zimního krále Fridricha Falckého.
Největší rozmach Pyšel nastal v době, kdy na panství vládl rod Halleweilů. V roce 1703 se František Antonín Halleweil postaral o jejich povýšení císařem Leopoldem na město s právem užívání znaku. Zasloužil se také o postavení poutní kaple Loreta, zřídil vinici a přestavěl zámek.
V obci se nachází bohatá sochařská výzdoba pocházející většinou z 18. Století. Na náměstí před vchodem do zámku je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého, u Loretánské kaple se nachází socha sv. Vojtěcha. Před kostelem jsou umístěny další čtyři sochy – sv. František z Assisi, sv. František Xaverský, sv. Anna a sv. Florián. Autory jsou pravděpodobně Jan Bedřich Kohl a Josef Platzer.