Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

SVĚTLÁ HORA

 

 

Obec Světlá Hora leží v podhorské oblasti Hrubého Jeseníku. Nachází se v Moravskoslezském kraji poblíž města Bruntál (8 km) ve směru na Vrbno pod Pradědem. Leží v průměrné výšce 595 metrů nad mořem a první zmínku o obci nalezneme v historických pramenech z roku 1267.

Obec protíná hranice chráněné krajinné oblasti Jeseníky. V jejím okolí se nacházejí turistická centra Karlov, Malá Morávka, lázně Karlova Studánka. Oblast je rájem turistů, cyklistů a vyznavačů zimních sportů. Naleznete zde množství značených turistických stezek, cyklostezek i tras pro běh na lyžích, pro příznivce sjezdového lyžování jsou k dispozici sjezdovky nejen na nejvyšší hoře Moravy Pradědu, ale také např. na nedalekém Annabergu. Pro milovníky běžecké stopy jsou pak k dispozici ze Suché Rudné ve směru na Malou Morávku, Karlovu Studánku nebo Vrbno pod Pradědem značené a udržované běžecké trasy.

Světlá Hora je však také známým pojmem pro ty, kterým učaroval jezdecký sport a koně vůbec. V souvislosti se Světlou Horou stačí pak zmínit především jedno jediné jméno - Železník. Tato legenda, trojnásobný Kůň roku a čtyřnásobný vítěz Velké pardubické v sedle s další legendou, žokejem Josefem Váňou, žil od roku 1982 až do roku 2004 právě ve Světlé Hoře. K dalším koňským legendám patří např. i dvojnásobná vítězka Velké pardubické steeplechase v letech 2003 a 2004 klisna Registana. Každoročně je druhou červencovou sobotu pořádán Obcí Světlá Hora a Dostihovým centrem Světlá Hora Dostihový den, na kterém si přijdou na své nejen milovníci koní a dostihů.

Světlá Hora se dělí na pět částí, konkrétně to jsou Světlá, Stará Voda, Suchá Rudná, Podlesí a Dětřichovice. V současné době zde žije přibližně 1 450 obyvatel. Pro využití volného času je v obci k dispozici sportovní hřiště a nové víceúčelové hřiště. Dále bychom v obci našli obecní úřad, poštu, knihovnu, kostel, hřbitov, dvě prodejny Hruška, jednu večerku, prodejnu masa a uzenin. V obci je také ordinace zubního a praktického lékaře a dům s pečovatelskou službou pro zhruba 30 osob. Spádovou školou pro obec je nedaleká Andělská Hora.

bannersvetlahora

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz