Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

KRUPÁ

 

 

Obec Krupá se nachází v okrese Rakovník, kraj Středočeský, zhruba 8 km severně od Rakovníka. Obcí prochází silnice I/6, spojující Prahu a Karlovy Vary. Žije zde 439 obyvatel.

Původně Krupá patřila ke královskému panství křivoklátskému. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1353, kdy císař Karel IV. Krupou spolu s Bratronicemi, Žilinou a Olešná (villas Bratronicz, Zylina, Krupa et Oleschna) daroval kněžím při katedrále svatého Víta na Pražském hradě.V okolí Krupé se nachází malá černouhelná pánev, na které byly na severním okraji vesnice u silnice do Mutějovic roku 1854 vyměřeny dvě dolové míry zvané Johann Baptist společnosti Johanna Antonína Starcka. Obě byly brzy opuštěny a těžba byla obnovena až v době okolo první světové války. Roku 1921 zde byl v provozu mělký Důl Cyril Ludvíka Kasla, ve kterém se těžilo málo kvalitní uhlí.

Dominantou obce, a zároveň jednou z nejstarších staveb, je památný kostel sv. Gotharda. Ten stojí jižně za obcí, uprostřed hřbitova, na mírném návrší nad Krupským potokem. Původně kamenný kostelík byl zbudován na způsob tvrze. Později přestavěn v barokním stylu a na počátku 18. století nově zrekonstruován a omítnut.

banerstrechykrupa

baner

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz