Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

ŽATEC

 

 

Žatec (německy Saaz) je město na severozápadě Česka, v Ústeckém kraji, okrese Louny. Leží na řece Ohři. Žije zde přibližně 19 tisíc obyvatel, což ze Žatce činí největší město okresu.

Nejstarší zmínku o Žatci (z roku 1004 – hrad Satzi) je možné nalézt v kronice Dětmara Merseburského; oblast byla však osídlována již v době kamenné. V 8. století bylo na území dnešního města založeno slovanské hradiště. Díky tomu je město velmi bohaté na archeologické nálezy. V roce 1265 král Přemysl Otakar II. udělil Žatci městská privilegia. Velmi známé je dílo „Oráč a smrt“ (Ackermann aus Böhmen) žateckého městského notáře Jana ze Žatce (Johannes von Saaz) z roku 1400, považované za vrchol pozdně středověké německy psané literatury v českých zemích. Roku 1404 je poprvé zmiňován žatecký hrad.

Žatec se stal hraničním městem třetí říše. Koncem druhé světové války sloužilo město jako jeden velký lazaret a skrýš pro prchající vojáky Wehrmachtu. Poblíž města bylo vystavěno vojenské letiště, které sloužilo k testování nových, snad i „zázračných“ (dle říšského vůdce Hitlera) zbraní a jiné letecké techniky. Dle vyprávění pamětníků z nedalekých obcí (Vyškov, Blažim, Počerady…), zde zřejmě bylo testováno také letadlo s kolmým startem a přistáním, ne nepodobné kruhovému létajícímu talíři, ovšem zcela určitě se nejednalo o helikoptéru. Právě takovýto stroj na podzim 1944 vylekal skupinu žen pracujících na poli nedaleko od Vyškova, když v dohledové vzdálenosti přistál na poli a vystoupili z něj dva piloti. Vojenské letiště s betonovou dráhou pak ještě dlouho po válce sloužilo armádě ČSR a ČSSR a letka zde dislokovaná měla primárně za úkol ostrahu západní hranice se SRN. Na počátku 60. let pak odtud odstartovaly dva stroje typu MiG-15 proti narušiteli, kterého představovaly dva stroje americké armády typu Typhoon ze základny v SRN. Jeden stroj byl lehkou střelbou pilota ze žatecké základny částečně poškozen. I tak se však stihl vrátit nad území SRN, kde pár km za hranicemi nouzově přistál. Tento incident je jediný doložený bojový kontakt mezi československými piloty a piloty ze strany NATO.

Zajímavostí, která se ve městě Žatec nachází, je Chrám Chmele & Piva. Je to zábavný a poučný turistický komplex sahající svými kořeny do bohatých tradic žateckého chmelařského regionu. Atraktivní prohlídky zaujmou široké spektrum návštěvníků. Rozličná náplň jednotlivých prohlídek je vhodná pro všechny věkové kategorie. Také rodiny s dětmi zde najdou aktivity pro celodenní výlet. Během návštěvy turistického komplexu se Vám odhalí nejedno tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva.

Chmelový maják odstartuje vaši prohlídku Chrámu Chmele & Piva. Do útrob vyhlídkové věže Vás dopraví výtah, uvnitř kterého čeká první překvapení ve formě animace. Na vrcholu věže se nachází vyhlídková plošina s rozhledem do žateckého regionu. Přístup na tuto plošinu je možný také pěšky po obvodovém schodišti. V koruně Chmelového majáku jsou též umístěna světla, která okolí oznamují nadcházející slavnostní události v královském městě Žatec.

Labyrint se nachází v budově starého skladu chmele jenž je propojen s Chmelovým majákem. Na konci bludiště je zde ukryt poklad chmelařského regionu. Tato část prohlídky pro svou členitost bohužel není vhodná pro méně pohyblivé osoby.

Kooperující Chmelařské muzeum se vyznačuje největší expozicí svého druhu na světě. Na ploše 4 000 m2 představuje vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti. Kromě zajímavých sbírek muzea se seznámíte s vlastním objektem, který je technickou památkou a příkladem industriální účelové architektury z konce 19. století ve městě proslulém nejkvalitnějším chmelem na světě.
Dozvíte se, proč se nejlepší chmel na světě sklízí právě na Žatecku a proč se musel již od středověku chránit před nekvalitními napodobeninami.
Zaujmou Vás dobové fotografie a písemné doklady o pěstování chmele a o vaření piva. Najdete zde i zajímavé nářadí, mechanizační prostředky a historické stroje.
Na dětské návštěvníky zde čeká maskot muzea – chmelový skřítek Hop.

Chmelový orloj, jediný svého druhu na světě, zaujme netradičním zpracováním. Jako vše v Chrámu Chmele a Piva, má i tento hodinový stroj svůj příběh.

Minipivovar U Orloje je logickým pokračováním prohlídky celého komplexu. Pivo se zde vaří před zraky návštěvníků. Názorně jsou vystaveny ingredience potřebné pro chutné a zdravé pivo. Řádně uleželé pivo se čepuje přímo ze zásobních tanků pivovaru. Přijďte okusit, jak chutná poctivé české pivo.

55666883 2246408132047955 977073092398415872 n

61280643 634302230372661 8326456103785201664 n

armik cz

logo

logopraczatec

 

logostavebninydobricany

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz