Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

NÁCHOD

 

 

Náchod je město v Královéhradeckém kraji v turistickém regionu Kladské pomezí na severovýchodě Čech. Bylo založeno v polovině 13. století rytířem Hronem z rodu Načeradiců. Ten založil hrad na strategickém místě, kde se zemská stezka zužuje do průsmyku zvaného Branka. První písemná zmínka pochází z roku 1254. Žije zde přibližně 20 tisíc obyvatel.

Název vznikl od toho, že se přes Náchod chodilo do Slezska a Německa (od roku 1945 do Polska). Hraniční přechod Náchod-Běloves/Kudowa Słone leží na hlavní trase Praha–Varšava (silnice E67). Náchodem protéká řeka Metuje. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Vzhledem k uzavření Lázní Běloves je Náchod v současnosti (2013) jediným českým lázeňským městem bez fungujících lázní. Dříve byl také významným textilním centrem („Manchester východu“).

Státní zámek - původně raně gotický hrad z poloviny 13. století, založený rytířem Hronem z rodu Načeraticů. V letech 1556 - 1614 jej Smiřičtí nechali přestavět italskými staviteli na renesanční zámek. Za vlády Piccolominiů byly uskutečňovány barokní přístavby a úpravy interiérů, na nichž se opět podíleli italští architekti, štukatéři a malíři. Největšího kulturního rozkvětu zámek dosáhl v době vlády Petra Birona, vévody Kuronského a Zaháňského a jeho nejstarší dcery Kateřiny Vilemíny, kněžny Zaháňské v letech 1792 - 1839. Poslední stavební úpravy byly provedeny na přelomu 19. a 20. století německým knížecím rodem Schaumburg-Lippe.
K zámku náleží také francouzská zahrada z poloviny 18. století a anglický park z 19. století. Mezi nejzajímavější expozice patří zpřístupněné historické interiéry z období vlády rodu Piccolomini, jejichž součástí jsou sbírky bruselských gobelínů a obrazů květinových zátiší. Dále lze navštívit hladomornu, gotické sklepy, zámeckou věž s překrásným pohledem na město, vyhlídkové terasy, stálou výstavu strašidel a medvědárium, které je svého druhu největší v Čechách.

bannerpanifrancova

bannernakupvklidu

 

 

 

 

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz