Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

MOST

 

 

Most (německy Brüx, latinsky Pons) je statutární město v severozápadních Čechách (Ústecký kraj), které leží na řece Bílina. Žije zde přibližně 66 tisíc obyvatel. Historické město bylo v 70. a 80. letech 20. století téměř zcela zbořeno kvůli těžbě uhlí. Nejcennější stavbou a turistickým lákadlem je kostel Nanebevzetí P. Marie, roku 1975 přesunutý na současné místo, a hrad Hněvín na kopci nad městem.

V blízkosti města Mostu se nachází tzv. Ervěnický železniční koridor, což je umělé zemní těleso se silnicí I/13 a železniční tratí 130 vedoucí z Chomutova do Mostu; trať i silnice pokračuje do Teplic. Dalšími významnými silnicemi jsou I/15 do Litoměřic a I/27 do Litvínova a Žatce. Železniční spojení má Most též ve směru Žatec (trať 123) a Louny (trať 126); směrem na Lovosice (trať 113) je osobní přeprava prakticky zastavena). Hlavní železniční stanice se nazývá Most, pro nákladní dopravu je důležitá seřaďovací stanice Most nové nádraží. V letech 1885–1945 mělo město díky Moldavské horské dráze železniční spojení se saským Freibergem, využívané především k exportu uhlí.

V obci nalezneme kostel Nanebevzetí Panny Marie, hrad Hněvín, Památkový areál židovského hřbitova v Mostě - Souši, Kasárna - Budovy kasáren, které jsou jednou z památek secesního slohu, která městu zůstala, nebyly stavěny jako reprezentativní budovy, přesto se vyznačují jistou originalitou svého vzhledu, Kaple křížové cesty, Kostel sv. Ducha - Kostel sv. Ducha je nejstarší dochovanou stavbou v Mostě. Ačkoli rozměry je památka nevelká, o to větší je svým významem. Takto výjimečně zachovalých a slohově čistých gotických staveb se totiž v Čechách vyskytuje už jen velmi málo, Sousoší sv. Jana Nepomuckého, Alegorie Živlů u budovy magistrátu - Čtyři alegorické plastiky Živlů, vytvořené k roku 1715, se původně tyčily na římse renesanční mostecké radnice, Krematorium - Památník obětem II. světové války - Velkou zajímavostí mosteckého hřbitova je budova starého krematoria, nyní Památníku obětem II. světové války. Stavba je dokladem období české individualistické moderny a další zajimavosti.

banersperkymost

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz