Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

PROSETÍN

 

 

Je obec v okrese Žďár nad Sázavou v Kraji Vysočina. Žije zde 378 obyvatel. Severně od obce se nachází přírodní památka Kocoury.

Prosetín se nachází v oblasti, kde se kopce a kopečky Kraje Vysočina s typickými jeřabinovými alejemi svažují do oblasti slunce a vína, Jihomoravského kraje. Katastr obce tvoří místní části Brťoví, Čtyři Dvory a Prosetín.

Památky:

Původní malý dřevěný katolický kostel sv. Markéty, k němuž o sv. Markétě přicházívalo mnoho poutníků byl v roce 1738 zbořen a nahrazen novým se dvěma oltáři. Kousek od kostela se nachází hřbitov a věž se třemi zvony, z nichž nejstarší pochází z roku 1533. Evangelický kostel byl vystavěn v roce 1781.

Vápenka u Prosetína

Vápenka byla postavená kolem roku 1920 Karlem Vašířem z Prosetína. Vápno se zde pálilo do roku 1939 a pak ještě krátce po roce 1960. Od té doby objekty chátraly až docela zmizely. A tak kromě betonových patek, které nesly dřevěný most, po kterém se dopravoval kámen do pece a komína samotného, nám pálení vápna připomíná už jen opuštěný lom ve svahu nad komínem.

bannertrubicky

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz