Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

BLOVICE

 

 

Blovice, nacházející se 25 km jihovýchodně od Plzně, jsou bývalým okresním a posádkovým městem v okrese Plzeň-jih. Mají přibližně 4 100 obyvatel a v současné době mají postavení obce s rozšířenou působností. Protéká jimi řeka Úslava a dopravní obslužnost s krajským městem Plzní je zajištěna tratí 190. Během své historie patřilo město pod cisterciácký klášter v Nepomuku a poté pod hradišťské panství.

 

Dominantou města je zámek Hradiště, který vznikl v 18. století v místech bývalé tvrze a do dnešní podoby byl přestavěn v roce 1873. Dnes v jeho budově sídlí Muzeum jižního Plzeňska s překrásnými expozicemi, součástí zámku je také kaple sv. Ondřeje, která slouží městu jako obřadní síň.

Na místě původně gotického kostela ze 14. století stojí kostel sv. Jana Evangelisty, který byl postaven v letech 1760-1767 v barokním stylu. Před budovou radnice stojí pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1702.

V Blovicích se nachází i několik domů památkově chráněných, třeba pozdně klasicistní štítové domy na náměstí čp. 23 a 24. V Americké ulici k nim patří dům z období pozdního biedermeieru čp. 31 a v Hradišťské ulici empírové domy čp. 148 a 149. Původně měšťanský dům čp. 148 ředitele školy Františka Raušara věnoval jeho majitel městu pro zřízení muzea. Okresní muzeum Plzeň-jih zde sídlilo do roku 2002 a poté se přemístilo do areálu zrekonstruovaného zámku Hradiště. Nyní se v budově nachází kanceláře Městského úřadu Blovice.

Na zalesněném návrší nad řekou Úslavou v části Bohušov stojí barokní sousoší sv. Kříže (Ukřižování) z roku 1727, doplněné andílky a Máří Magdalénou.

Pod hrází rybníka Cecima se nachází židovský hřbitov, založený údajně již roku 1683 s dochovanými barokními a klasicistními náhrobky. K přístupové cestě na úpatí návrší se sousoším Ukřižování byla roku 1943 přemístěna socha archanděla Michaela z roku 1748.

bannerpoteseniveskle

 

 

 

 

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz