Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

KNĚŽEVES

 

 

Městys Kněževes se nachází v okrese Rakovník, kraj Středočeský, zhruba 8 km severozápadně od Rakovníka. Žije zde přibližně 1 000 obyvatel.

První písemná zmínka o obci (in Herndorf) pochází z roku 1327, kdy král Jan Lucemburský potvrdil tepelskému klášteru podací právo ke kostelu sv. Jakuba Většího v Kněževsi. Po celé trvání feudálního zřízení Kněževes náležela k panství Křivoklát, jehož majiteli byli ve starších dobách čeští panovníci - odtud také název obce, znamenající „knížecí ves“ (ve staročeštině slovo kněz mělo význam „kníže“, „panovník“ , zatímco pro duchovní se užívalo slova pop).

Dominantu městyse tvoří kostel sv. Jakuba Většího. Jedná se o památkově chráněnou stavbu. Její postavení je datováno přibližně rokem 1318. Kostel stojí na bývalém hřbitově, uprostřed náměstí, které je obklopeno rybníkem. Dříve kostel chránila zeď, která však byla na počátku 20. století zbourána. Důležitým milníkem v jeho historii byl rok 1718, kdy zcela vyhořel. Zůstala po něm jen věž a točité schodiště. I tento fakt přispěl k jeho barokní přestavbě, díky které má překrásný oltář z roku 1734.

banerkvetinkabylinkaknezeves

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz