Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

 

 

bannersperkyahracky

logo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LIBERECKÝ KRAJ

 

79911999 446591659626616 3543717897488564224 n

 

Liberecký kraj leží na samém severu Čech. Je tvořen třemi okresy ve východní části Severočeského kraje a okresem Semily, který tvoří západní část Východočeského kraje. Po Praze je druhým územně nejmenším krajem Česka, jeho rozloha zabírá cca 4 % území České republiky. Žije zde přibližně 442 tisíc obyvatel. Liberecký kraj jako vyšší územní samosprávný celek byl znovu vytvořen v roce 2000. Sídlem a zároveň největším městem kraje je Liberec.

Kraj sousedí s Královéhradeckým krajem na východě, Středočeským krajem na jihu, Ústeckým krajem na západě, německou spolkovou zemí Sasko na severozápadě a Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku na severovýchodě.

Liberecký kraj je převážně hornatý. Na jeho území leží Lužické a Jizerské hory, skupina Ještědu a západní část Krkonoš. Podnebí je chladné a deštivé a na severním svahu oblasti Bílého Potoka je nejdeštivější místo v ČR.V kraji je mnoho lesů, převážně jehličnatých, které jsou ale často poškozené emisemi, i když se situace zlepšuje. Kraj je i významnou zásobárnou pitné vody.

V surovinové základně kraje měla donedávna hlavní postavení ložiska radioaktivních rud na Českolipsku, ale v současnosti je těžba již pozastavena.Význam mají ložiska sklářských a slévárenských písků a stavebního a dekoračního kamene a štěrkopísků.

Liberecký kraj má převážně průmyslový charakter - průmysl sklářský, výroba bižuterie, strojírenství,výroba plastů a zpracovatelský průmysl. Tradiční textilní průmysl je v útlumu. Nezanedbatelnou součástí ekonomiky kraje je cestovní ruch (oblast Ještědu, Máchovo jezero, historické památky aj.). Nachází se zde několik významných hraničních přechodů. V oblasti dopravy jsou důležité dva dálniční tahy z Prahy k hranicím. Prodloužení dálnice z Prahy přes Liberec na státní hranici umožní napojení na dálniční síť Německa.

Zemědělství nehraje v ekonomice kraje důležitou roli. Kraj má jeden z nejmenších podílů orné půdy v republice. Druhy pěstovaných plodin jsou dány poměrně chladným počasím s většinou nepříznivými klimatickými podmínkami.

Na území Libereckého kraje se nachází CHKO Jizerské hory a CHKO a Lužické hory, zasahuje sem i CHKO Kokořínsko, západní část Krkonošského Národního Parku a CHKO Český ráj s vrchem Kozákovem.

banner

 

 

logopanistukavcova

 

 

bannerperlea

 

 

 

logolevandulovna

 

 

bannermotylek

 

 

 

logo

 

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz