Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

MĚLNÍK

 

 

Mělník je město a obec s rozšířenou působností ve Středočeském kraji 30 km na sever od Prahy. Leží na pravém břehu Labe naproti ústí Vltavy; historické centrum se rozkládá na vyvýšenině obtékané potokem Pšovkou. Žije zde přibližně 19 tisíc obyvatel.

Mělník je původně slovanské pojmenování kopce z mělnících se hornin bočního útvaru. První zmínky osídlení této oblasti pochází z neolitu. Podle Kosmy byl zdejší kmen Pšovanů připojen ke knížectví rodu Přemyslovců sňatkem Bořivoje s Ludmilou, dcerou posledního pšovského knížete Slavibora. Hrad Pšov nahradil koncem 10. století nový kamenný hrad Mělník. Manželka Boleslava II. Emma zde razila denáry s nápisem Emma regina – civitas Melnic. V tomto období se začala na Mělníku pěstovat vinná réva.

 Dominantou města je zámek. Prošel složitým stavebním vývojem. Při jeho postupné přestavbě se vystřídalo několik stavebních slohů od románského až po barokní. Od roku 1753 jsou majiteli zámku Lobkowiczové, kteří již od minulého století zpřístupnili veřejnosti galerii, v níž se nacházejí exempláře dobového nábytku a bohatá sbírka obrazů známých mistrů.
Pod celým zámkem, s vyjímkou severního křídla, se nacházejí rozsáhlé vinné sklepy, v jejichž prostorách se konají ochutnávky vín.
Další památkou je městská radnice. Na místě dnešní radnice stávala původně rychta, přestavěná na konci 14. století v gotickém slohu.
Za zmínku stojí i Prašná brána. Pražská brána je jedinou dochovanou bránou z bývalého městského opevnění, které bylo budováno od 13. století. Brána, zachovaná v podobě z doby kolem roku 1500, sloužila ke střežení města od jihu (od Prahy)
S církevních památek jsou nejznámější kostel sv. Ludmily, kostel sv. Vavřince a kostel Čtrnácti svatých pomocníků.

 

banerbylinkymelnik

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz