JABLONEC NAD NISOU
Jablonec nad Nisou je statutární město v Libereckém kraji. Leží 9 km jihovýchodně od Liberce, v údolí řeky Nisy a jejích přítoků. Na ploše 31,38 km² zde žije 45773 obyvatel. Město proslulo výrobou skla a bižuterie, je v něm však zastoupena i řada jiných průmyslových odvětví. Jablonec a okolí nabízejí množství sportovních i turistických aktivit jak romantických, tak populárních.
V Jablonci nad Nisou najdete celou řadu zajímavých architektonických památek. Díky architektonicky významným stavbám bylo centrum města vyhlášeno městskou památkovou zónou. K nejzajímavějším stavbám města patří secesní budovy a soukromé vily v dnešní Podhorské ulici a ulici 28. října. Domy v této ulici byly budovány jako sídla nejvýznamnějších exportních firem a proto zde můžeme vidět mnoho architektonicky velmi hodnotných objektů. Zajímavé jsou zejména domy stojící naproti evangelickému kostelu ve směru od centra, které pocházejí z přelomu 19. a 20. století.
Ve městě Jablonec nad Nisou jsou dvě dominanty, kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí a radnice na dnešním Mírovém náměstí. Římskokatolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova je cihlový trojlodní obdélníkový objekt s příčnou lodí a hranolovou věží. Byl vybudován v letech 1930–1931 podle plánů jabloneckého rodáka J. Zasche. Na hlavním oltáři je umístěna bronzová socha Krista z roku 1930 a na bočním oltáři mramorová socha Piety z roku 1933. V současné době se v kostele konají bohoslužby i koncerty vážné hudby.
Funkcionalistická obdélníková pětipatrová budova radnice se nachází na hlavním a nejstarším jabloneckém náměstí. Její stavba probíhala v letech 1931–1933 podle návrhu profesora ing. arch. K. Wintera. Rozhodnutí o stavbě nové radnice vycházelo ze snah nahradit starou radnici objektem, který by více vyhovoval městské samosprávě a zároveň by architektonicky dotvořil centrum města. Nová radnice proto byla od začátku pojata i jako kulturní centrum s restauracemi a kinem. Radniční věž s panoramatickým výhledem na město je v letních měsících přístupná.
V ulici U zeleného stromu, nedaleko bývalé fary, je umístěna pamětní deska se znakem města, která upozorňuje na legendu o vzniku osady Jablonec. Na tomto místě prý kdysi stával oblíbený zájezdní hostinec U zeleného stromu, kolem kterého se začalo usazovat obyvatelstvo a tak časem vznikl Jablonec.
Mezi nejstarší budovy v Jablonci nad Nisou patří dům česko-německého porozumění v Rýnovicích, který je kulturní památkou. Byl postaven v druhé polovině 17. století. V domě sídlí občanské sdružení Porozumění-Verständnis, které tu pořádá tématické výstavy i jazykové kurzy němčiny.
V městské části Mšeno nedaleko přehrady stojí kaplička sv. Anny, která byla pravděpodobně postavena okolo let 1780–1782.
Bývalá fara čp. 1 v Kostelní ulici představuje společně s kostelem sv. Anny nejstarší a nejvýznamnější stavební historickou památku města Jablonce nad Nisou a neopominutelnou dominantu v původním centru obce. Budova pochází z počátku 18. století, má neorenesanční fasádu z konce 19. století. Sídlí zde turistické informační centrum, Památník J. a J. V. Scheybalových a Městská galerie My.
Unikátní technickou památkou je přehrada Mšeno. Byla postavena v letech 1906–1909 jako součást systému vodních děl na přítocích řeky Nisy, jehož cílem bylo zastavit povodně pravidelně sužující region Jizerských hor. Přehrada leží v nadmořské výšce 513 metrů nad mořem a vejdou se do ní tři miliony krychlových metrů vody. Tato památka je nejatraktivnějším rekreačním zázemím města i celého širokého okolí. V roce 1998-2000 byla v hrázi přehrady vybudována sanační štola, která slouží k monitorování a odvádění průsakové vody. V letních měsících je část přehrady využívána ke koupání, a to v lokalitách U prutu a U kiosku.