Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

RASPENAVA

 

 

Město Raspenava se nachází ve Frýdlantském výběžku na severu Česka, v okrese Liberec. Rozkládá se ve Frýdlantské pahorkatině, tvořící severozápadní podhůří Jizerských hor, přibližně 3 až 6 km jihovýchodně od Frýdlantu. Městem protékají říčka Smědá, Lomnice, Sloupský potok, Libverdský potok, Pekelský potok a Holubí potok. Nadmořská výška katastru se pohybuje od 320 do 800 m. Název města znamená „ves na Raspově nivě“ a je odvozen od původního německého rytířského jména.

Ve městě žije přibližně 2 800 obyvatel a je tu mateřská a základní škola.

 

Na hřbitově je novogotická rodinná hrobka podnikatele Gustava Richtera, jejímž autorem je architekt Franz Neumann.

 

Zajímavou městskou památkou je Kostel Nanebevzetí Panny Marie s areálem v Raspenavě. Novobarokní stavba z počátku století (1907). Stojí při něm rodinná hrobka továrníků Richterů, projektovaná F.Neumannem, tvůrcem liberecké a frýdlanské radnice. Součástí areálu je památkově chráněná barokní brána a secesní fara.

V Raspenavě najdete řadu drobných památek - pomníčků, božích muk a kapliček. Loukami v okolí obce prochází Stará poutní cesta z Oldřichovského sedla do Hejnic. Po levé straně při silnici z Raspenavy do Hejnic se nachází malý pomníček s portrétem císaře Josefa II. Připomíná návštěvu panovníka při inspekční cestě po zemích Koruny České. Jedná se o rekonstrukci, protože původní deska byla odstraněna ve dvacátých letech dvacátého století, aby nepřipomínala Habsburský útlak.

Dále zde jsou dva smírčí kříže. Pravidelný kříž ze zvětralého pískovce nese na čele vysekané znamení meče a na obou ramenech malé křížky. Kříž je zhruba metr vysoký. Nachází se na pozemku domu čp. 458, který je vpravo od silnice Raspenava-Hejnice, za odbočkou k raspenavskému nádraží. Pískovcový kříž s odlomenou hlavou se nachází na pravém břehu řeky Smědé, při zeleně značené turistické cestě do Frýdlantu Na čelní ploše je sotva patrná rytina meče.

logolevandulovna

 

 

 

 

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz