Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

UHERSKÝ BROD

 

 

Uherský Brod je město v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, 14 km jihovýchodně od Uherského Hradiště na řece Olšavě. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel.

Nejvýznamnější památky dokumentující bohatou historii města Uherské Hradiště jsou chráněny jako městská památková zóna. K těmto památkám náleží:

Kostel Mistra Jana Husa

Kostel ze 14. století je nejstarší dochovaná gotická sakrální architektura ve městě, pozměněná renesanční přístavbou věže a raně barokní přestavbou v 17. století. Renesanční věž z roku 1589 je stavěná Mikulášem Lorkem. Od roku 1898 byla boční loď užívána jako Krajinské muzeum a v roce 1920 byl kostel převzat a rekonstruován církví Československou husitskou.

Radnice

Radnice na Masarykově náměstí je renesančně a barokně přestavěná pozdně gotická budova představující společenskou i architektonickou dominantu města Uherské Hradiště. Důležitá slohová přestavba (nástavba věže, interiérové úpravy, přefasádování) byla provedena v baroku na začátku 18. století. V letech 1703–1715 ji prováděl stavitel Michal Graváni. Od této doby se dochoval půdorys radnice do dneška. Pod přední částí budovy se nacházejí rozsáhlé podzemní prostory jako součást sítě chodeb pod středem starého města.

Panský dům

Tento dům je pozoruhodná rozsáhlá barokní budova palácového charakteru s dochovaným velmi hodnotným goticko-renesančním jádrem s řadou zajímavých architektonických detailů. Dům s nádvorními arkádami byl postaven Janem z Kunovic roku 1512. V jeho stavbě se mísí prvky již odcházející gotiky stejně jako nastupující renesance. Jako sídla panstva sloužil až do roku 1611, poté sloužil již jen ke správním účelům. I když později Kounicové věnovali Brodu více pozornosti, zejména zdejším loveckým revírům, pro své občasné pobyty si nechali postavit nový zámek zvaný později Baráník. Panský dům byl zbarokizován a upraven na byty. Po vymření Kouniců jej spolu se zámkem roku 1922 koupilo město, jemuž dnes slouží jako kulturní centrum.

Zámek

V tzv. Starém zámku, postaveném na počátku 18. století dnes sídlí významné Muzeum Jana Amose Komenského. Zámek je jednou z několika pozoruhodných staveb Domenica Martinelliho ve městě Uherský Brod. Měl zde vzniknout velkorysý zámecký komplex. Od 90. let 17. století do roku 1705 však byly vybudovány pouze konírny a barokní sloupový sál s křížovými klenbami.

bannernaturlife

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz