Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

VYŠKOV

 

 

Vyškov (německy Wischau, dříve také Víškov) je město ležící v severní části Jihomoravského kraje na řece Haná, 30 km severovýchodně od Brna. Leží téměř uprostřed Moravy na rozhraní Drahanské vrchoviny, Litenčických vrchů a nížiny Hornomoravského úvalu v nadmořské výšce okolo 250 m n. m. Je jedním z hraničních měst regionu Haná. Žije zde přibližně 21 tisíc obyvatel.

Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Býval nazýván „Moravské Versailles“ nebo také „Hanácké Versailles“. Místní železniční stanice se nazývá Vyškov na Moravě (název vznikl patrně pro jednoznačné odlišení od obce Výškova, jemuž se dal přídomek v Čechách).

Ve městě Vyškov najdeme několik historických památek a pamětihodností, například zámek, kostel Nanebevzetí Panny Marie či špitální kaple sv. Anny.

Zámek – původně gotický hrad z 15. století byl přestavěn za biskupa Karla z Lichtenštejna dle projektu Giovanniho Pietra Tencally v letech 1665–1682. V budově zámku je umístěno Muzeum Vyškovska, které nabízí k prohlídce osm stalých expozic i zajímavé aktuální výstavy. Muzeum soustřeďuje sbírky historické, archeologické, národopisné a sbírku výtvarného umění. Známá je rozsáhlá kolekce vyškovské lidové keramiky, jejíž výroba měla ve Vyškově své zázemí od počátku 18. století do roku 1945.

Zámecká zahrada – existovala již v 15. století, po švédském vpádu ji obnovil biskup Karel z Lichtenštejna. Architektonickou dominantou zahrady je lodžie z roku 1673. V průčelí má 7 arkád s toskánskými sloupy, horní část zdobí balustráda.

Zdejší kostel Nanebevzetí Panny Marie je původně gotický z druhé poloviny 15. století, v 18. století byl barokně přestavěn.

Na Masarykově náměstí je významnou památkou renesanční radnice (1569), morový sloup (1718) a kašna (barokní z 18. století). Kapucínský kostel je z roku 1617 a stojí u hřbitova.

Špitální kaple sv. Anny pochází z pozdně gotického období.

Ve městě se též dochovaly zbytky středověkých hradeb.

logo3srdce

 

 

 

 

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz