KLADNO
Kladno (německy Kladen) je statutární město ve středních Čechách, má přibližně 69 tisíc obyvatel a je tak největším městem Středočeského kraje a třináctým největším městem České republiky. Je známo pro svou těžbu černého uhlí v minulosti a výchovu hokejistů.
Kladno se nachází 25 km severozápadně od Prahy v Kladenské tabuli, která představuje západní část Pražské plošiny, na rozhraní s Křivoklátskou vrchovinou. Jižní a západní část města se nachází na poměrně rovinatém území, které tvoří rozvodí mezi Vltavou a Berounkou; směrem k severovýchodu se odtud začíná zahlubovat několik mělkých údolí. Ve městě nejsou žádné větší vodní toky, pouze několik potoků.
Poprvé se Kladno zmiňuje v zemských deskách roku 1318. Už sám název (související se slovem kláda) odkazuje na lesnatou polohu někdejší osady. Po několik staletí byla ves Kladno v majetku rozvětveného rytířského rodu Kladenských z Kladna, kteří zde měli dokonce tři tvrze:
Dolní tvrz poblíž dnešní hlavní pošty;
Horní tvrz, která byla velmi výstavná a podobala se spíše hrádku; jejím pokračovatelem je dnešní kladenský zámek; a
Vlaškovu tvrz na Ostrovci ve směru na Rozdělov.
Město se pyšní mnoha kulturními, architektonickými a také průmyslovými památkami.
Za dominantu města Kladno lze považovat zdejší zámek. Původně se jednalo o tvrz. Na jejím místě byla v 60. letech 16. století vystavěna renesanční čtyřkřídlá dvoupatrová budova. Zámek byl po roce 1705 barokně přestavěn architektem Ignácem Kiliánem Dienzenhoferem do dnešní podoby. V západním křídle se nachází zámecká kaple sv. Vavřince s freskovou výzdobou od J. K. Koláře, která slouží k pořádání mší a svatebních obřadů. Zrekonstruován byl v 90. letech 20. století a sídlí v něm Zámecká galerie města, Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně a pobočka Městské knihovny Kladno. Současné muzejní expozice ukazují nejen historii Kladenska, ale sklepení je upraveno jako důlní štola, typické pro tento region.
K objektu přiléhá zrekonstruovaná zámecká zahrada s medvědáriem.