Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

VALEČ

 

 

Obec Valeč (německy Waltsch) se nachází v okrese Karlovy Vary, kraj Karlovarský. Žije zde 357 obyvatel. Obec byla v minulosti městysem, v případě, že o to požádá, má nárok na vrácení tohoto statusu. Historické jádro je městskou památkovou zónou.

Název vesnice je odvozen z osobního jména Válek ve významu Válkův dvůr. V historických pramenech se vyskytuje ve tvarech de Walcz (1358 a 1369), de Walecz (1405), de Walcze (1407), na Valči (1487) nebo Walecz (1571).

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1358, jakož o majetku rytířů z Valče.

Valeč je městečko bohaté na kulturní památky. Mnoho z nich stále čeká na náročné rekonstrukce. V roce 2008 byly na sloup nejsvětější trojice opět umístěny rekonstruované plastiky Matyáše Brauna. Opraven je také kostel svatého Jana Křtitele na náměstí. Funguje zde také nově muzeum, kdy v roce 2008 byla zrestaurována prodejna bývalé Jednoty. V současné době zde LEADER ACADEMY, o. p. s., provozuje Muzeum Valeč s kavárnou, infocentrum a Komunitní centrum. Pořádají se zde výstavy, přednášky, školení a mnoho akcí pro děti i dospělé. Občanské sdružení Tranquillité vydává Valečský týdeník a každou středu na staré poštovně promítá filmy, zaměstnává také dlouhodobě nezaměstnané na veřejně prospěšné práce na zámku a v jeho okolí při údržbě barokní krajiny. Velkou hudební událostí je každoroční festival Povaleč, jenž na začátku srpna přitáhne do obce několik tisíc návštěvníků, občanské sdružení Povaleč také provozuje na zámku infocentrum Prádelna.

Ve Valči je také činná skupina sudetských Němců, kteří zde před druhou světovou válkou bydleli. Na začátku 21. století byla na náměstí také u příležitosti rozvíjení vztahů mezi českými a bývalými německými obyvateli vysazena lípa.

Každoročně zde v květnu probíhá Slavnost květů. Od roku 2006 zde také každý první srpnový víkend probíhá festival Povaleč.

banerValec

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz